Zářím, záříš, záříme

Když jsem včera navštívila předvánočně nasvícené nákupní centrum, zaujal mě rozdíl mezi zářící až oslňující výzdobou budovy a některými našedlými a tragicky zakaboněnými procházejícími osobami.

Naše vitální energie, ta která nás „rozsvěcuje“ zevnitř je závislá na způsobu našeho života.

Platí totiž, že se cítíme živě (plní života) i podle množství živé potravy, kterou zkonzumujeme, dále pomáhá dostatek spánku, pozitivně laděný monolog v naší hlavě nebo endorfiny získané pohybem.

Velmi mě pobavila věta, kterou jsem nedávno slyšela na jedné přednášce Raw food stylu (živá strava) „Když jsme se narodili, neměli jsme u pasu sporák. Tak proč nejíst živou, tepelně nezpracovanou stravu. Pro naši vitalitu potřebujeme tělu každý den dodat jídlo, které obsahuje enzymy (řídí většinu biochemických procesů v těle), vlákninu, vitamíny a minerály. V ideálním případě si na náš pomyslný celodenní talíř zajistíme 80% enzymaticky nabitých produktů (zbylých 20% „otravin“ které si nedokážeme odepřít, nám snad naše tělo odpustí).

 

Není nezbytně nutné radikálně ze dne na den přejít z klasického českého stravování na asketické popíjení šťáv z celeru a řepy. Stačí si udělat denní revizi toho, zda jsme tělu dodali zeleninu (5 porcí za den – vždy velikost pěsti, může být syrová, dušená, vařená v páře), ovoce (2ks), ořechy (vlašské ořechy, para ořechy nebo mandle stačí celkem 5 kousků), semínek (dýňová, slunečnicová, lněná – lžíci) a bylinných čajů (heřmánek, máta, meduňka nebo léčivý japonský zelený, pražený kukicha).

 

Jednoduchým ukazatelem, zda jdeme správnou cestou je naše dobrá nálada, pocit plného zdraví, stav kůže, vlasů a nehtů či stupeň únavy.

Neodolala jsem a podle návodu uvedeného v knize „Netradiční kuchařka“ bylináře Romana Kindla jsem prověřila vitální energii některých potravin z naší spíže a lednice. Velmi mě překvapily výsledky – mléčné a masné výrobky se ukázaly jako strava zcela bez energie naopak lněné semínko, domácí marmeláda, bylinné čaje nebo zázvor dosahovaly 90% živosti.

Pro příští rok (a všechny následující) nám všem přeji plné ulice zářících, optimistických a kreativních lidí.

záře Uložit

 

Uložit

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.